okna pcv narażone

Plastikowe okna narożne – tak czy nie?

Nowoczesne budownictwo staje się coraz bardziej popularne. Przeważa w nim minimalizm, proste linie i bryły. W takich budynkach nie może też zabraknąć odpowiedniej stolarki okiennej. W końcu duże przeszklenia to najlepszy sposób, by nadać obiektowi jeszcze bardziej nowoczesny charakter. Obecnie do wyboru jest mnóstwo produktów, choć przede wszystkim specjaliści z branży polecają okna plastikowe, które są nie tylko energooszczędne, ale także estetyczne. W nowoczesnych domach dobrym pomysłem jest zainwestowanie w okna PCV narożne. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Czym są okna narożne?

Okna plastikowe narożne to nic innego, jak dwa przeszklenia połączone ze sobą pod kątem 90 stopni. Występują w dwóch odmianach: okna narożne ze słupkiem lub bez słupka. W pierwszym rozwiązaniu słupek występuje na styku dwóch przeszkleń i ma kolor stolarki. Słupek ten pełni także rolę wspornika dla całej konstrukcji. W drugiej wersji łącznik nie występuje, a szkło łączone jest za pomocą kleju. O tym, czy okno narożne zostanie zainstalowane w domu, najlepiej pomyśleć już w trakcie projektowania budynku. Okna narożne wymagają odpowiedniej konstrukcji obiektu, specjalnych wzmocnień i zbrojeń. Jeśli komuś marzy się wymiana zwykłych okien na okna PCV narożne w już wybudowanym domu, wówczas musi liczyć się z tym, że nie zawsze będzie to możliwe. A nawet jeśli będzie szansa na ich montaż, może się okazać bardzo kosztowny. Trzeba także mieć świadomość, że okna narożne zawsze będą droższe od standardowych, a ich cena jest uzależniona m.in. od sposobu ich otwierania, rodzaju szyb, profili okiennych, wartości współczynnika przenikalności cieplnej stolarki okiennej.

Zalety okien narożnych

Bez wątpienia okna plastikowe narożne mają wiele zalet. Na pierwszy rzut oka widać, że jest to rozwiązanie bardzo estetyczne. Okna narożne pięknie wyglądają w każdym budynku, dodając mu elegancji. Tylko jako okna stanowią wspaniałą dekorację, więc nie wymagają żadnych dodatkowych ozdób. Jeśli przy domu ma się ogród lub okolica jest malownicza, wówczas okna narożne zapewniają również doskonały widok na roślinność i otoczenie. Można więc nawet w domu poczuć się jak na zewnątrz. Co więcej okna PCV narożne to gwarancja dużej ilości naturalnego światła w domu. A im więcej światła naturalnego, tym lepiej dla domowników, którym poprawia się samopoczucie. Więcej światła oznacza także, że nie trzeba tak szybko wieczorem zapalać sztucznego oświetlenia, co przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej.

Wady okien narożnych

Okna plastikowe narożne mają wielu zwolenników, choć i znajdą się takie osoby, dla których to rozwiązanie nie jest najlepszym wyborem. Dlaczego? Okna narożne są dość duże, więc oczywiście będą wymagać większej pracy przy czyszczeniu. Ponadto ze względu na swoje gabaryty mogą także charakteryzować się gorszymi parametrami termoizolacyjnymi, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Oczywiście wadą okien narożnych jest także ich cena, która jest wyższa w porównaniu z oknami standardowymi.

Gdzie zamontować okna narożne?

Okna PCV narożne najlepiej będą prezentować się w salonie. Dodadzą pomieszczeniu lekkości i stylu, jednocześnie optycznie je powiększając. Jednak równie dobrze okna narożne można zastosować w sypialni czy kuchni, zwłaszcza jeśli nie są to duże pokoje. Będą wspaniałą dekoracją, a ponadto dostarczą do wnętrza więcej światła.

Jakie okna narożne w niższej cenie wybrać?

Wiele mówi się o cenie okien narożnych, która może odstraszać potencjalnych kupujących. A jednak istnieje sposób, by na takich oknach nieco zaoszczędzić. Jakie to rozwiązanie? To zakup okien narożnych typu FIX. Okna plastikowe tego rodzaju nie otwierają się (nie mają okuć), dzięki czemu ich cena jest niższa od okien otwieranych. Ponadto takie okna PCV są bardzo szczelne, co przekłada się na optymalny mikroklimat w budynku. Jednak w przypadku okien typu FIX trzeba mieć świadomość, że trudno o ich wyczyszczenie, więc sprawdzą się raczej wyłącznie na parterze, gdzie dostęp do ich części zewnętrznej jest ułatwiony.