Okna tarasowe – rozwierne czy przesuwne?

W domkach jednorodzinnych często buduje się tarasy. Te poziome powierzchnie na wysokości parteru to idealne miejsce na wypoczynek. Jednak by mogły być w pełni funkcjonalne, niezbędne jest zamontowanie w domu odpowiednich okien (drzwi) tarasowych. To dzięki nim będzie można bezproblemowo dostać się na taras, kiedy zajdzie taka potrzeba. Obecnie na rynku rozwiązań jest mnóstwo, jednak przede wszystkim poleca się okna tarasowe rozwierne lub przesuwne. Czym charakteryzują się te dwa rozwiązania? Jakie są ich zalety i wady? Jakie są ich ceny okien i drzwi PCV, sprawdź na okna Wrocław.

Wybór okna tarasowego to spore wyzwanie. W końcu będzie znajdować się w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu w domu, czyli w salonie. Aby uzyskać nie tylko praktyczne okna, ale także estetyczne, poleca się okna PCV tarasowe. Dlaczego akurat plastikowa stolarka okienna? Otóż ma ona wiele zalet: jest prosta w konserwacji, odporna na wilgoć, bardzo trwała i dostępna w różnorodnych wariantach kolorystycznych. Ponadto wyróżnia się wysoką termoizolacyjnością, nawet taką, która jest odpowiednia do domów pasywnych. Najbardziej jednak osobom budującym dom z tarasem spodoba się cena takich okien. Okna PCV to bowiem najtańsza na rynku stolarka okienna. Skoro już wiadomo, że okna PCV to najlepszy wybór na okna tarasowe, należy zastanowić się, jak powinny się otwierać, by spełniły oczekiwania.

Okna tarasowe Przesuwne (PSK)

Okna PCV przesuwne (lub przesuwno-uchylne) to najpopularniejszy rodzaj okien. Jednak czy sprawdzą się na tarasie? Stolarka okienna tego typu ma tę zaletę, że jest tania, a jednocześnie daje spore możliwości. Okna tarasowe mogą otwierać się do środka lub na zewnątrz. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie okien dwuskrzydłowych z ruchomym słupkiem. Wówczas okno tarasowe po otwarciu zapewnia niczym niepodzieloną przestrzeń. Istnieje też możliwość zainstalowania okien o większej ilości skrzydeł, w zależności od potrzeb. Część z nich może być nawet nieotwierana. Wszystko zależy od tego, jak wiele powierzchni chce się przeszklić.

Okna tarasowe przesuwne mają także wady. Jeśli otwierają się do środka, wówczas trzeba zadbać o odpowiednią ilość wolnej przestrzeni, by mogły poruszać się swobodnie. Przy drzwiach tarasowych nie mogą zatem stać meble czy inne elementy wyposażenia. Okna PCV rozwierne na taras mają także często wysoki próg, co może być kłopotliwe, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci czy osoby niepełnosprawne.

Okna tarasowe Podnoszono-Przesuwne (HST)

Okna PCV przesuwne to rozwiązanie wyjątkowo komfortowe. Przede wszystkim poleca się okna unoszono-przesuwne HST. W tym rozwiązaniu skrzydła okien znajdują się na osobnych i niezależnych prowadnicach. Dzięki temu, gdy otwiera się okno, jedno skrzydło chowa się w drugie. Okna PCV tego typu są wyjątkowo estetyczne, a do tego pozwalają na dowolną aranżację przestrzeni w domu. Nie trzeba zatem martwić się, by w ich pobliżu nie ustawiać mebli, wazonów, doniczek czy innych elementów wyposażenia wnętrza. Ponadto są bardzo łatwe w obsłudze, mogą być konstrukcjami wielokwaterowymi, są energooszczędne, mogą być antywłamaniowe, a do tego zapewniają panoramiczny widok.

Dużą zaletą okien tarasowych przesuwnych HST jest niski próg, który jest praktycznie zrównany z płaszczyzną podłogi. Nie ma więc obawy, że ktoś potknie się podczas przechodzenia z domu na taras lub odwrotnie. Niski próg jest także bezpieczny dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Czy okna PCV przesuwne mają jakieś wady? Jedyna wada tych okien to cena: okna PCV przesuwne są bowiem droższe od okien rozwiernych.

Okna tarasowe to bardzo istotny element domu. To dzięki nim tworzy się rozległe przeszklenia, które zapewniają dostęp dużej ilości naturalnego światła do budynku. Najlepsze okna tarasowe to okna PCV, np. rozwierne lub przesuwne. W domkach jednorodzinnych poleca się przede wszystkim okna unoszono-przesuwne HST, które są wyjątkowo estetyczne, łatwe w obsłudze i funkcjonalne. Jeśli komuś zależy na tańszym rozwiązaniu, powinien zdecydować się na okna rozwierne, np. dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem. Przy zakupie okien tarasowych zawsze należy zwrócić uwagę nie tylko na to, jak się otwierają, ale także na ich energooszczędność.

Leave a Comment