okna i drzwi tarasowe

Drzwi tarasowe HST czy PSK?

Panoramiczne przeszklenia stają się coraz modniejsze. W praktycznie każdym projekcie nowo budowanego domu przesuwne drzwi tarasowe są pozycji „Must Have”. Nie ma czemu się dziwić. Takie drzwi stanowią łącznik ogrodu z domem. Praktyczne walory, funkcjonalność oraz fantastyczny widok na zieleń to niewątpliwe ich atuty. Drzwi tarasowe przesuwne można podzielić na dwie grupy. Pierwszą grupą są systemy podnoszono-przesuwne lub unoszono-przesuwne w żargonie branżowym opisywane skrótem HS lub HST (z niemieckiego). Drugą grupą są drzwi odstawno-przesuwne w skrócie HKS lub PSK. Każda z grup ma swoje wady i zalety. 

Drzwi tarasowe HS

Drzwi tarasowe HS jako jedyne na chwilę obecną oferują tzw. „niski próg”. System drzwi umożliwia zatopienie progu w posadzce tym samym likwidując różnice wysokości progu z podłogą docelową. Jest to najwygodniejsza opcja. Można powiedzieć „bezkolizyjna” w przemieszczaniu się między tarasem a wnętrzem domu. Drzwi tarasowe w tym systemie mają mniejsze ograniczenia konstrukcyjne niż drzwi odstawno-przesuwne. Ich otwieranie i zamykanie jest dużo bardziej komfortowe niż w przypadku alternatywnego systemu drzwi PSK za sprawą wózków, które poruszają się równolegle po szynach jezdnych. Takie drzwi posiadają prócz samych zalet również wady i są ona związane z większymi nakładami finansowymi. Jedną z nich może być wielkość szklenia. Przy dużych gabarytach drzwi HS do prawidłowego zaszklenia niezbędny jest manipulator, który podwyższa koszty montażowe. Cena drzwi tarasowych HS jest sporo wyższa niż w przypadku PSK, ale coś za coś. Nie można mieć wszystkiego. Myśląc o wyposażeniu swojego domu w takie drzwi musimy zdawać sobie z tego sprawę.

Okna tarasowe PSK

Druga grupa to okna tarasowe PSK, czyli systemy odstawno-przesuwne. Są tańszą opcją, ale znowu coś za coś. Takie rozwiązanie niestety posiada próg, którego nie da się „ukryć”. Jego wysokość uzależniona jest od wybranego profilu okiennego, bo to na jego podstawie takie drzwi tarasowe są produkowane. Minimalna wysokość takiego progu to około 5,5 cm.  Ich użytkownie nie jest tak samo komfortowe jak w przypadku HS’ów bo trzeba użyć większej siły do ich otwierania i przesuwania, a także są bardziej awaryjne. Awaryjność, to może za mocne słowo, ale należy zwrócić na to uwagę bo wózki umieszczone są prostopadle do czoła ramy. Takie rozwiązanie poddawane jest dużo większym obciążeniom co powoduje intensywniejszą eksploatację mechanizmu przesuwającego skrzydło. W rezultacie po pewnym czasie musimy się liczyć z wymianą okucia lub wózków. Funkcjonalność pozostaje taka sama – skrzydło, które się otwiera nie zabiera miejsca w pomieszczeniu. 

Dobry montaż 

Tak samo jak w przypadku okien nie można zapomnieć o prawidłowym, dobrym montażu. W przypadku błędów montażowych może dojść do ich uszkodzenia, a w następstwie ich wymiany. Należy zwrócić szczególną uwagę czy firma, w której zamawiamy stolarkę udziela gwarancji na sprzedawane produkty i montaż. Jeżeli nie chcesz kupować kota w worku skorzystaj z usług firmy EFFRA, która w swojej ofercie posiada drzwi tarasowe HS i PSK, a także profesjonalny, dobry montaż, o którym można przeczyć więcej tutaj. 

Leave a Comment