zatrzask do drzwi balkonowych

Czym jest zatrzask do drzwi balkonowych?

Balkon to element architektoniczny budynku, który przede wszystkim widoczny jest w zabudowie wielorodzinnej. Świetnie sprawdza się jako miejsce wypoczynku czy spotkań z przyjaciółmi. By był w pełni funkcjonalny, wyposaża się go w odpowiednie meble czy dodaje urokliwe ozdoby. Bardzo ważny jest sam wybór drzwi balkonowych, które powinny być energooszczędne, łatwe w konserwacji, estetyczne i proste w obsłudze. Najbardziej polecane są okna plastikowe, które spełniają wszystkie te wymagania. Jednak istnieją jeszcze specjalne akcesoria, które mogą w znacznym stopniu usprawnić korzystanie z drzwi balkonowych. Jakie to produkty? Nazywa się je zatrzaskami balkonowymi.

Zatrzask balkonowy – co to?

Zatrzask do drzwi balkonowych to inaczej zamykacz, samozamykacz lub domykacz. Występuje pod wieloma nazwami, ale wszystkie bardzo dobrze oddają jego funkcję. Zalicza się do okuć budowlanych. To prosty element, który można zamontować do każdych drzwi balkonowych i nie trzeba angażować do tego zadania żadnych fachowców. Domowy majsterkowicz bez problemy poradzi się z instalacją tego urządzenia. Najczęściej wystarczy jedynie śrubokręt lub wkrętarka. Domykacz służy do tego, by można było zamykać drzwi balkonowe z zewnątrz. Składa się zazwyczaj z trzech części: elementu montowanego na ościeżnicy, czopu montowanego na skrzydle oraz pochwytu, który pełni rolę klamki po stronie zewnętrznej. Niezbędne będą także wkręty mocujące. Okna plastikowe balkonowe z takim dodatkiem zwiększają swoją funkcjonalność i pozwalają w pełni korzystać z możliwości, jakie oferuje balkon. By zamknąć drzwi z zewnątrz wystarczy je zatrzasnąć, a otwieranie drzwi polega na delikatnym naciśnięciu na pochwyt.

Do jakich okien nadaje się zatrzask balkonowy?

Dostępne w sklepach zatrzaski balkonowe to modele przeznaczone do określonych drzwi. Okna PCV balkonowe, by można w nich było zamontować domykacz, powinny być rozwierne lub rozwierno-uchylne. By nie kupić niewłaściwego produktu, należy wcześniej zorientować się, jaki typ drzwi jest obecny w domu. Drzwi kompatybilne z zatrzaskami balkonowymi mogą być zarówno jednoskrzydłowe, jak i dwuskrzydłowe ze słupkiem stałym czy dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym. Przed zakupem zatrzasku dobrze jest także zorientować się, jaki system profilowy posiadają konkretne drzwi balkonowe. Te informacje pozwolą dobrać najlepszy zatrzask, który na pewno będzie pasować do danego modelu drzwi.

Dlaczego warto zamontować domykacz w drzwiach balkonowych?

Na balkon wychodzi się z różnych powodów i o różnych porach roku. Niekiedy jest to związane z chęcią odpoczynku na słońcu, innym razem po prostu zaczerpnięciem świeżego powietrza. Bez względu jednak na powód wychodzenia na balkon, problemem mogą być trzaskające skrzydła drzwi z powodu przeciągu. Okna PCV, choćby najtrwalsze, będą się zużywać, jeśli będą ciągle narażone na powiewy wiatru i trzaskanie. Domykacz bez problemu poradzi sobie z tym problemem, dzięki czemu nie trzeba już będzie się martwić o uderzające o ościeżnicę skrzydła drzwi czy przytrzaśnięte firany lub zasłony.

Jednak sama ochrona przed przeciągami to nie wszystko. Okna PCV balkonowe z zatrzaskiem doskonale też zabezpieczają przed przedostawaniem się zimnego lub zbyt gorącego powietrza do wnętrza domu. Gdy wychodzi się na balkon w zimie, wówczas niedomknięte drzwi mogłyby bardzo wyziębić pomieszczenie. Z domykaczem ten problem nie istnieje. Ponadto balkonowe okna plastikowe z zatrzaskiem uniemożliwiają dostanie się do domu insektów, co jest szczególnie ważne w letnie, ciepłe wieczory.

Okna plastikowe balkonowe z zatrzaskiem są także bardzo przydatne dla rodzin z małymi dziećmi. Jeśli rodzic może zatrzasnąć drzwi balkonowe z zewnątrz, wówczas ma pewność, że jego pociecha nagle nie przedostanie się na balkon bez jego wiedzy. Mogłoby to spowodować groźne sytuacje, których należy unikać. Z domykacza będą też zadowoleni właściciele zwierząt domowych. Psy i koty nie wyjdą na zewnątrz bez nadzoru właściciela, co jest szczególnie ważne w przypadku zwierząt, które nie zostały nauczone przebywania na balkonie.